Jak jsme slavili 130. výročí

Když je někomu přes 100 let, většinou se do žádného mejdanu nepouští. Rád si posedí a sejde se svými blízkými… když je tedy ještě pozná. Jakmile je ale přes 100 roků knihovně, je to něco jiného. A takové stotřicetiny, to už je důvod pro pořádnou party. Celodenní a také s co nejvíce lidmi. Hlavně se svými čtenáři.

Do kostýmu

Psal se Štědrý den roku 1894. Havlíčkův Brod byl Brod Německý, ve kterém (stejně jako ve spoustě dalších měst) vznikaly spolky. Jedním z nich byl i akademický spolek Barák, který právě 24. prosince 1894 na své schůzce pronesl nejdůležitější větu v dějinách naší knihovny.

Tedy: „Aby se pracovalo o zřízení veřejné knihovny…“

Od té chvíle uplynulo spoustu času a Sázavou proteklo mnoho vody. Konkrétně uběhlo 130 let, které jsme 23. listopadu tohoto roku v naší knihovně náležitě oslavili. A aby to bylo stylové, po celou sobotu jsme tu pro návštěvníky byli v šatech a oblecích, které odpovídají době z konce 19. století.

Ovšem tím, že jsme půjčovali, provázeli a po knihovně korzovali stylově oblečení, program a dárky pro návštěvníky neskončily.

Jedním ze stěžejních bodů byly komentované prohlídky. Nejen prostorů, kam se naši čtenáři běžně dostanou, ale celé knihovny… včetně nejspodnějšího podlaží, kde jsou kanceláře a sklad. A zájemce jsme provedli nejen po knihovně jako takové, ale i historií. Její atmosféru jsme navodili zmíněnými dobovými šaty a také četbou ukázek z knih, které vyšly v roce 1894. Staré pověsti české, Sherlock Holmes anebo jsme se pokusili přečíst/sehrát Maryšu, která měla svoji premiéru v květnu 1894.

Přednáška, křest, kapela

Komentované prohlídky byly celkem tři. Od 9 hodin, od 11:30 a od 13 hodin. Další program byl vyhrazen přednášce Rok mezi Brodem, Omladinou a Dreyfusem, před níž byli vyhlášeni vítězové našeho celoročního projektu Čtenářská výzva. Během samotné přednášky jsme se pak s tvůrci populárního podcastu Přepište dějiny Michalem Stehlíkem a Martinem Gromanem vrátili do roku 1894 a k tomu, co důležitého se odehrálo právě v tomto letopočtu. Probíhal soud s Omladinou nebo k nám z Francie doléhaly zprávy o Dreyfusově aféře.

Ovšem pro nás, kdo máme nějaký vztah k naší knihovně… ať už jako zaměstnanci nebo jako čtenáři… je zásadní, co se ve zmíněném roce odehrálo téměř na jeho sklonku. A právě na to navazoval další program, a sice křest knihy Knihovník vypráví aneb Křížem krážem havlíčkobrodskou knihovnou. Tato knížka mapuje 130 let naší knihovny a zároveň její současnost. Po historických i aktuálních milnících na jejích stránkách osobně provádí knihovník, kromě klasického textu v ní najdete prvky komiksu a můžete vidět, jak knihovna vypadá nejen na fotkách, ale také na ilustracích. Publikaci si mimochodem můžete zakoupit u centrálního pultu.

Křest knihy byl spojený i s krátkou přednáškou o historii havlíčkobrodské knihovny. A také s vernisáží výstavy 130 let s knihovnou, kterou můžete zhlédnout až do konce letošního roku.

Den, který jste celý mohli prožít ve společnosti naší knihovny, pak byl zakončen vystoupením kapely Bee Band. I tóny její hudby nás přenesly spíše do minulých časů. V rytmu jazzu a swingu jsme tak náležitě zakončili celý slavnostní den. A zároveň se od minulosti přesunuli k tomu, co naši knihovnu čeká v dalších letech.

Petr Bobek, Krajská knihovna Vysočiny
Foto: Libor Blažek