Článků o zimních a vánočních knihách jsou na webu spousty a spousty. Ale mému knihomilnému a knihovnickému já to přesto nedá, abych nepřidala svou trošku do mlýna.
Skvěle zpracované a nafocené články najdete třeba u Veroniky na blogu Princ a Večernice nebo u iKarkulky (na konci jejího článku najdete odkazy ještě na další dva) a jinde. Ty knihy se sice s těmi mými hodně shodují, ale prostě jsem nemohla jinak.
Důvodů k napsání článku bylo hned několik. Zima je na tematické knihy snad nejbohatší roční období, knih o zimě a vánocích vyšlo a stále vychází opravdu hodně. Navíc jich máme poměrně velké množství doma a jsou to naše oblíbené. A hlavně! Čte se v nich zvlášť teď v zimě tak krásně!
Když jsem si knihy na blog nachystala, říkala jsem si, že už to stačí jen nafotit. Stalo se, ale ouha! Ono to totiž nebylo zdaleka všechno. Tu a onde na mě z celého bytu vyskakovaly další a další knihy. Některé právě rozečtené, jiné půjčené z knihovny. Takže jsou nafocené na pokračování na několika různých fotkách. A stejně jich tam ještě několik chybí. Třeba krásné Vánoce od Josefa Krčka a Renáty Fučíkové.
A protože knih je opravdu velké množství, rozfotila jsem a trochu popsala alespoň ty, které čteme každý, ale opravdu každý rok. Třeba už i několik let. A taky pár těch, které sice nemáme tak dlouho, ale líbí se nám/mně moc. A rádi máme všechny a řadu z těch dalších každý rok alespoň prolistujeme.
Takže tu jsou ty naše nejmilejší:
Knížečkový adventní kalendář z Meandru máme doma už dlouho. Vlastně tak dlouho, že v té době jsem ještě neměla žádné děti. Spořádaně čekal (a taky trochu překážel), až přijde jeho čas. A teď je v oběhu každý rok a je moc oblíbený. Děti dostávají každý den jednu knížku a čtou se pořád dokola. Říkáme jim adventížky.
Tahle obrázková je také moc oblíbená. Není v ní vůbec žádný text, jen samé krásné obrázky. Máme všechna roční období a to zimní je snad nejvydařenější. Winter od Gerdy Muller ale asi běžně v knihkupectví neseženete. Objednávala jsem přes internet.
A další obrázková beze slov. Tu předchozí jsem kupovala až pro prostřední, kdežto tuhle miloval už nejstarší. A vlastně ji máme rádi všichni. Opět máme všechna roční období a Noc navrch. Mám na nich moc ráda tu linii, to pokracování „příběhu“ na každé další dvoustránce. Tu možnost srovnávat jednotlivé knížky a dívat se, jak se prostředí, místa a lidé mění a proměňují. Tu pobídku k vyprávění a vymýšlení příběhů. Všechno do sebe zapadá a autorka Rotraut Susanne Berner to má opravdu skvěle promyšlené. Není to jen obyčejná hledací knížka, je to detektivka a dobrodružství!
No a tohle ja taky paráda! Už jsem tu několikrát psala, že knížky Pavla Čecha máme opravdu moc rádi, a tahle je navíc jedna z prvních, kterou v zimní sezóně (pro nás zima začíná už tak nějak kolem sv. Martina) čteme. A je úžasná. Obrazově i textově. Zdánlivě obehraná zápletka o polepšeném čertovi, ale všechno je, milí moji, jinak. Ale ano, je tam i láska, jak je obvyklé, ale jaká! Kominická. Opravdu doporučujeme. Z celých srdcí i duší. I slza vám ukápne.
A tohle je klasika. Kdo by neměl rád Astrid Lindgrenovou. A tady máte všechny zimní i vánoční příběhy pohromadě. Děti z Bullerbynu, Kajsu Nebojsu, Madynku i Lottu. Všechny ty veselé, odvážné, rozjívené, milé, chytré děti. A jejich úžasné příběhy a dobrodružství. Některé z nich si můžete poslechnout i v audioverzi.
No a u Miloše Kratochvíla se zase budete smát, až se budete za břicho popadat. Tohle mikulášsko-vánoční povídání čteme taky pořád dokola. No aby ne, když to navíc tak rozverně ilustrovala Markéta Vydrová. Zkuste, určitě se vám bude také líbit.
Tereza Říčanová vydala těhle malých knížek několik. A ta vánoční se mi asi líbí nejvíc. Někdo jim, pravda, nemůže přijít na chuť. Mají pocit, že jsou triviální. A to jak obrazově, tak textově. Ale mě na nich právě tohle baví. Autorka je totiž psala i malovala právě tak, jako by nějaké dítě popisovalo Vánoce u nich doma, vyprávělo příběh o narození Ježíše, a ještě si k tomu domalovalo obrázky. A musím říct, že naše děti knížka baví taky. Letos už i tu tříletou.
No a tohle, tohle je, přátelé, klasika. Naše několikaletá klasika, bez které není zima a Vánoce. Andreu Popprovou milujeme ve všech podobách. A s touhle knížkou začínáme vlastně úplně nejprvněji. Povídání totiž začíná už svátkem sv. Martina. A od té doby my prostě máme zimu! A basta! Knížka plná informací o tradicích, námětů na vyrábění i vaření, příběhů, her, vystřihovánek, domalovánek a já nevím čeho všeho ještě. Tu prostě musíte mít! Bez té nejsou Vánoce.
Tuhle letos poprvé čteme. Předchozí roky jsme ji poslouchali z CD v trošku zkrácené verzi, ale v úžasném obsazení. Kouzelný kalendář Josteina Gaardera je náš každoroční kouzelný adventní společník.
A ještě dva tituly, které mám ráda já. Jeden super starý, který jen tak neseženete, ale třeba ho znovu vydají, a jedna celkem novinka.
Dalšího psaní o zimních a vánočních knížkách by bylo moc a moc. Ale času je málo, tak alespoň takhle. A na další z knížek se můžete podívat na výše uvedených odkazech nebo v dalších článcích na mém blogu. Jeden nejen o andělských knihách je TU, pokračující o vánočních knihách se chystá a bude snad brzy zveřejněný.
Do uzávěrky stihla Veronika vydat i druhý díl vánočního čtení, najdete ho zde.
Mgr. Veronika Peslerová, Krajská knihovna Vysočiny