Reportáž: Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, tradiční událost pro nakladatele, spisovatele a čtenáře, se konal už po 34. Letos termín připadl na pátek 11. a sobotu 12. října. Kulturní dům Ostrov se tradičně zaplnil stánky vystavovatelů, literárními besedami, křty a autogramiádami. Dlouhé roky je veletrh ovšem neodmyslitelně spojený také s Krajskou knihovnou Vysočiny. Jinak tomu nebylo ani tentokrát, kdy se tam opět konala velká část doprovodného programu.

„Na veletrh dorazilo zhruba 14 000 návštěvníků, zhruba stejně jako loni a předloni,“ uvedla jeho ředitelka Markéta Hejkalová. V kulturním domě to tak tradičně šumělo jako v úle, hovory návštěvníků se mísily se zvukem otáčených stránek knih, hučením kávovarů, protože káva a čtení k sobě zkrátka patří, a hlášeními z tiskového střediska, které informovalo o dění ve veletržních prostorách.

V knihovně byla atmosféra výrazně klidnější, přestože se také zaplnila lidmi. Že by její majestátní prostory automaticky vybízely ke ztišení hlasu? Že bychom měli zafixováno, že knihovna je místem k zastavení a pohodě? Mnoho návštěvníků k tomuto účelu využívalo tamní kavárnu, kde mohli nerušeně posedět. Zatímco obsluha za barem kmitala, servírovala jeden zákusek za druhým a kávovar se od rána do večera nezastavil, na druhé straně baru panoval mír.

Knihovně dominují vysoké dřevěné schody ve vstupní hale se stěnou z živých květů. Nejsou navrženy jen jako dekorační prvek, ale nabízejí akustické a světelné podmínky ideální pro různé akce. Posloužily tak jako důstojné místo pro úvodní tiskovou konferenci veletrhu, slavnostní vyhlášení literárních soutěží a celou řadu besed. Dějištěm doprovodného programu se zároveň stal i sál knihovny. Během pátku i soboty se tam vystřídala celá řada osobností spojených s literaturou.

Aleš Palán, Jiří Hájíček, Michaela Klevisová, Lucie Šilhová, Barbora Šťastná, Petra Klabouchová, Michal Viewegh a mnoho dalších, na veletrhu vystoupilo více než 100 spisovatelů. Zároveň se ho zúčastnilo 140 vystavovatelů. Tyto číselné údaje poskytli organizátoři, ale kolik knih se na veletrhu nacházelo, to neví nikdo. Knihy byly prostě všudypřítomné.

Motto tohoto ročníku „Babylon příběhů“ odkazovalo na fakt, že literatura propojuje lidi po celém světě, a to nehledě na jazyk, kterým mluví. Odkazovalo na něj hned několik bodů doprovodného programu. O tom, co v dnešní době obnáší práce překladatelů, jaký vliv na ni má vývoj technologií a umělá inteligence a jaká je budoucnost překladatelství, se věnoval například pořad Knížky Plus vysílaný Českým rozhlasem ze Schodů knihovny. Karolína Koubová v něm debatovala s Markétou Hejkalovou, Alenou Mornštajnovou a Ondřejem Hráchem.

Výraz babylon v přeneseném slova smyslu k veletrhu sedí. Každoročně návštěvníci mohou vybírat z pestré škály titulů nejrůznějších témat a žánrů. Jak je známo, každá kniha má svého čtenáře, tudíž se různí i lidé, kteří na veletrh přijdou. Ale v tom mumraji, ruchu a babylonu se dá nalézt i určitá sounáležitost – literatura je tím pojítkem.

Alžběta Neporová
Foto: Libor Blažek